Powered By Blogger

piątek, 17 maja 2019

Okulista...

Dzisiaj miałem wizytę u okulisty. Więc miałem wolny dzień wszystko na spokojnie można było załatwić. U samego okulisty poszło wszystko sprawnie nie było nawet dużej kolejki. Nawet udało się wejść prawie na umówioną godzinę. Przebadał mi oczy na różnym sprzęcie wszystko posprawdzał i ogłosił werdykt. Słaba wada oczu jedno oko inaczej i drugie inaczej, ale nie ma czym się martwić i będę nosił okulary. Teraz tylko do optyka i już wszystko będzie z głowy. Skoro miałem dzień wolny to postanowiłem to jakoś wykorzystać. Okulista znajdował się w Krośnie Odrzańskim - więc tam też spędziłem trochę czasu pospacerowałem trochę po mieście obejrzałem kilka historycznych pomników i zwiedziłem Zamek Piastowski, na którym też zaopatrzyłem się w trzy znaczki turystyczne oraz pocztówki, które powiększyły moją kolekcję. Także sprawy zdrowotne, kulturalne, jak historyczno-hobbystyczne załatwione za jednym wyjazdem. Co prawda do Krosna na pewno jeszcze wrócę, chciałbym zobaczyć jeszcze inne ciekawe miejsca w Krośnie, których dzisiaj nie zobaczyłem no i zamek chciałbym zwiedzić razem z moją żoną. Ekspozycje na zamku są typowo poświęcone Piastom Śląskim jest sala na której są wyeksponowane stroje historyczne Piastów Śląskich. Ciekawą sprawą jest wystawa figurek średniowiecznych rycerzy, które są składane i malowane ręcznie. Z innych eksponatów, które można zobaczyć to stare rzeczy związane z Krosnem i ich mieszkańcami np. stare klamki, żelazka, meble czy porcelana. Pomimo tego, że byłem jedynym zwiedzającym przyszła Pani przewodnik i wszystko po kolei ciekawie opowiadała.  Przy zamku znajduje się Punkt Informacji Turystycznej, w którym można kupić m.in. Znaczki Turystyczne, pocztówki a nawet samemu można wybić sobie  monetę, na której jest  Zamek.   Teraz może trochę zarysu historycznego miasta i zamku.

Krosno Odrzańskie (niem. Crossen an der Oder) – miasto powiatowe w województwie lubuskim, w Dolinie Środkowej Odry, nad Odrą u ujścia Bobru. Znajdują się tu siedziby Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz garnizon. Krosno Odrzańskie uzyskało lokację miejską przed 1238 rokiem. Nazwa odnosi się do polskiej nazwy krosna tkackiego – urządzenia do tkania z przędzy tkanin. Niemiecki językoznawca Heinrich Adamy swoim dziele o nazwach miejscowości na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu wymienia jako najwcześniejszą zanotowaną nazwę miejscowości w dokumencie z 1105 roku Crosno podając jej znaczenie "Stadt der Weber" - "miasto tkaczy".W kronice łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna w latach 1295-1305 miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Crosna. Obecną nazwę zatwierdzono 7 maja 1946. Na południe od miasta rozpoczyna się łańcuch średniowiecznych, legendarnych budowli ziemnych, o historycznym, prawdopodobnym znaczeniu graniczno-obronnym – tzw. Wały Śląskie, określane również jako Wały Chrobrego, ciągnące się od Krosna w kierunku południowo-wschodnim, aż po mokradła w okolicy wsi Wierzbowa w Borach Dolnośląskich (zachował się tam, w relatywnie dobrym stanie 7,5 kilometrowy ich fragment). Ta łańcuchowa budowla jest uznawana za najdłuższy zabytek archeologiczny w Europie środkowej, i jednocześnie jest ona także obiektem o bardzo enigmatycznej przeszłości (pomimo wielu prób, dotychczas nie udało się ustalić miarodajnych opinii i faktów w tym zakresie i ich ewentualnej roli w bitwie pod Krosnem Odrzańskim). 
Zamek w Krośnie Odrzańskim – zamek zbudowany najprawdopodobniej na początku XIII w. w czasach księcia Henryka Brodatego (relikty muru w części północnej) w miejscu strategicznej przeprawy przez Odrę, usytuowany w północno-wschodniej części starego miasta. W XVI w. przebudowany w stylu renesansowym – skrzydło południowe (krużganki), pierwotnie otoczony fosą, w okresie nowożytnym także umocnieniami bastionowymi. Stan obecny – zamek czteroskrzydłowy, o kształcie nieregularnego czworoboku, częściowo w ruinie:
  • skrzydło północne – prawdopodobnie najstarsze (relikty ściany gotyckiej o wątku wendyjskim)
  • skrzydło zachodnie – częściowo odbudowane, budynek bramny z niską wieżą (izba muzealna)oraz budynek tzw. „wozowni”
  • skrzydło południowe – renesansowe (krużganek)
  • skrzydło wschodnie – najbardziej zniszczone
Ponadto bezpośrednio na wschód od zamku relikty umocnień szwedzkich z XVII w. i tzw. „domek ogrodnika”.

Najgorsze jest to, że zamek przetrwał wiele okresów historycznych nawet I i II Wojnę Światową a został zniszczony przez Sowietów, którzy wszystko niszczyli grabili i palili.


Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim jest najbardziej na północ wysuniętym zamkiem średnio- wiecznego Śląska. Jako budowla czteroskrzydłowa, zwrócony jest elewacją frontową w kierunku zachodnim.
W skrzydle zachodnim znajduje się budynek bramny, wraz z sienią wjazdową, klatką schodową w wieży i basteją. Pozostałą część skrzydła zachodniego stanowią dobudowane do muru kurtynowego kaplica kalwińska, która w XVIII i XIX wieku pełniła funkcję magazynu i wozowni. Na dziedzińcu zwracają uwagę renesansowe krużganki skrzydła południowego. We wnętrzu znajdują się paleniska gotyckiej kuchni zamkowej. Skrzydło wschodnie i północne wraz z tzw. „wieżą północną” stanowią dziś trwałą ruinę.
Początki Zamku Piastowskiego sięgają pierwszej połowy XIII w., kiedy to książę śląski Henryk Brodaty zbudował swoją rezydencję na terenie nie związanym z wcześniejszym osadnictwem. Badania archeologiczne i analizy dendrochronologiczne wskazują, że najstarszy poziom osadnictwa odkryty na dziedzińcu można datować na początek XIII wieku. Zamek usytuowany został na północno-wschodnim skraju obecnego miasta, które uzyskało prawa miejskie w latach 1217-1232. Krośnieński zamek przez wiele lat był jedną z głównych rezydencji Henryka Brodatego. Służył jako miejsce organizowania wypraw wojennych. 19 marca 1238 roku umiera w nim Henryk Brodaty.
W czasie walk z Tatarami, w 1241 roku księżna Jadwiga Śląska przebywała w krośnieńskiej rezydencji wraz z mniszkami trzebnickiego klasztoru. Przez wiele stuleci zamek był ważnym punktem strategicznym dla kolejnych pokoleń. Pełnił funkcje reprezentacyjne i obronne. Posiadał system umocnień niezależny od miasta m.in. był otoczony fosą i murem obronnym. Pod koniec XV w. wdowa po Henryku XI – Barbara Hohenzollern – rozpoczyna przebudowę zamku. Siedziba otrzymuje renesansową oprawę w XVI w. kiedy to za panowania margrabiego brandenburskiego Jana Jerzego krużganki wzbogaciły się o arkady. Zamek staje się siedzibą wdów.
W okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) obiekt został zamieniony na twierdzę m.in. przez budowę szańców i umocnieniu istniejących już systemów obronnych. Nastąpiło powiększenie fosy wokół zamku i zbudowano most zwodzony. Po opuszczeniu miasta przez Szwedów wdowa po elektorze brandenburskim Elżbieta Charlotta nadaje barokowy charakter zamkowym murom. Buduje wieżę i kaplice. Z czasem zamek podupada. Za panowania Fryderyka II zamieniony został na magazyny wojskowe. W latach 1886 – 1887 wojska pruskie przebudowały zabytkową budowlę na koszary wojskowe upraszczając fasadę i ujednolicając wnętrza. W pierwszej połowie XX w. adaptowano pomieszczenia na siedzibę muzeum i mieszkania. W lutym 1945 roku lewobrzeżne Krosno wraz z zamkiem spłonęło. Pozostały jedynie mury kapitalne.
Pod koniec XX w. zamek zaczął odzyskiwać swoją świetność. Wyremontowany został budynek bramny, uporządkowano dziedziniec. W 2008 roku zakończono rewitalizację części skrzydła południowego i kaplicy (wozowni) w skrzydle zachodnim. W izbach muzealnych Zamku Piastowskiego znajdują się wystawy obrazujące historię Krosna Odrzańskiego, a w galeriach wystawienniczych prezentowany jest dorobek lokalnych artystów. Na dziedzińcu odbywają się koncerty, pokazy walk rycerskich oraz mają miejsce inne działania kulturalne.
W Zamku Piastowskim mieści się Punkt Informacji Turystycznej oraz siedziba Krośnieńskiego Stowarzyszenia „Homo Artifex”. W lutym 2010 roku Zamek Piastowski stał się także siedzibą Centrum Artystyczno – Kulturalnego „Zamek”.  

Placówka znajduje się na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu i Polskim Szlaku Krzyżowców. W budynku bramnym zamku znajduje się punkt informacji turystycznej. Obiekt można zwiedzać. Zobaczyć można m.in.: izbę regionalną ze zbiorami historycznymi, piwniczkę winiarsko-miodową, dawną kaplicę zamkową oraz lapidarium płyt nagrobnych i elementów z dawnego cmentarza. Z dziedzińca można obserwować renesansowe krużganki oraz nieodrestaurowane dotąd pozostałe fragmenty murów zamku.

 Znane osoby, które mieszkały na zamku ;

  • Henryk I Brodaty
  • Święta Jadwiga Śląska
  • Barbara Hohenzollern
  • Elżbieta Charlotta Wittelsbach
  • Jan Chrystian Brzeski
  • Katarzyna Brunszwicka



Ceny biletów wynoszą 4 ZŁ - ulgowy 8 ZŁ - normalny. Oczywiście  zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Pani przewodnik bardzo rzeczowo i ciekawie o wszystkim opowiada. Miejsce godne odwiedzenia jeszcze raz naprawdę warto.


Znaczki, które dzisiaj zdobyłem (grafiki pochodzą z https://znaczki-turystyczne.pl) ;







PREZES



























































































































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz