Powered By Blogger

wtorek, 26 lutego 2019

,,Nie podążaj tam gdzie wiedzie ścieżka. Zamiast tego pójdź tam gdzie jej niema i wytycz szlak''...

,,Nie podążaj tam gdzie wiedzie ścieżka. Zamiast tego pójdź tam gdzie jej niema i wytycz szlak'' - Ralph Waldo Emerson

“Gdy raz połknie się podróżniczego bakcyla, to nie ma lekarstwa. Wiem, że będę szczęśliwie chory do końca moich dni.” – Michael Palin

Ten wpis dedykuję mojej żonie, która jest moją wierną towarzyszką wszystkich podróży a przede wszystkim jednej najważniejszej – podróży przez NASZEJ WSPÓLNE ŻYCIE, która cały czas trwa. Jak również innych wypraw czy to wyjazdu w góry, wycieczkę rowerową czy nawet pobliski spacer wokół zalewu czy parku – każda podróż jest inna i wyjątkowa, a jeżeli mamy jeszcze wsparcie i radość innej osoby to już więcej nam nic nie trzeba. Kolejną osobą, która jest na liście dedykacji jest mój tato, który od małego pokazywał mi i mojemu rodzeństwu ciekawe miejsca. To on tak naprawdę wszczepił chęć poznawania świata nowych miejsc. Nawet jak nas ,,ciągał’’ po krzakach w lesie czy jakiś ruinach – zawsze było ciekawie, ze zwykłego spaceru lub wyjazdu na rowerach potrafił zrobić ciekawą ,,wyprawę’’ i za to mu dziękuję mam nadzieję, że moje dzieci też tak będą miały ze mną. Ważną osobą wśród podróży w moim życiu był też mój nauczyciel historii, który zabierał w podróże te literalne np. w różne ciekawe miejsca w naszym regionie jak i te ,,historyczne’’ w różnym czasie od STAROŻYTNOŚCI do WSPÓŁCZESNOŚCI. Zawsze kiedy opowiadał na lekcji czy też kółku lub spotkaniu przy kawie, to robił to w taki sposób jak byśmy tam byli. Np. podczas Potopu Szwedzkiego, Powstania Warszawskiego czy innego wydarzenia i jest tak do dzisiaj kiedy się spotykamy i rozmawiamy o tym co było kiedyś lub jest teraz. To właśnie te trzy pomogły poznać mi radość z podróżowania – poznawania świata, tego co ma do zaoferowania – bardzo im za to dziękuję.

To prawda, jeżeli, gdzieś pojedziesz i potem będziesz miał chęć wrócić w to miejsce, albo pójdziesz, o krok dalej i będziesz chciał jechać dalej i dalej. Poznawanie nowych miejsc nie będzie miało dla ciebie końca. W takim przypadku kierujesz się dewizką ,,To co zobaczysz jest twoje i nikt Ci tego nie zabierze’’. Pieniądze możesz stracić na wiele głupich rzeczy tak naprawdę wiele w życiu można stracić, ale wspomnień nikt nigdy nam nie zabierze. Czasami nawet najmniejsza podróż, może być bardzo ciekawa. Nawet ,,wycieczka’’ w mieście, którym mieszkamy wiele lat może nas nie raz zaskoczyć.



Podróż[1] (z łaciny zwana peregrynacją, z francuskiego wojażem) – zmiana miejsca pobytu na odległe. Osoba podróżująca pieszo to wędrowiec, podróżujący środkiem komunikacji to podróżny lub wojażer . 

W starożytności, a następnie w dobie odrodzenia (XV-XVI wiek) podróżowano także dla przyjemności i poznania świata. W dobie średniowiecza liczne podróże odkrywcze odbywali Arabowie i Maurowie, jak np. Muhammad Ibn Battuta, a także Europejczycy, z których najsłynniejszym był Marco Polo.

W XV i XVI wieku nastąpiła epoka wielkich odkryć geograficznych, w ramach lub na skutek których organizowano wyprawy zbrojne w odległe rejony świata zwane konkwistą.

Pęd do poznawania świata stał się jednym z bodźców rozwoju komunikacji. Podróżny stał się pasażerem, a za bagaż z czasem zaczęła wystarczać karta kredytowa.

Mniej majętnym, lub mającym mniej czasu musi wystarczyć wycieczka, czyli podróż krótkotrwała. Uczestnik wycieczki to wycieczkowicz. Wycieczkowicz zamiłowany w wycieczkach krajoznawczych to turysta.
Podróżowanie dzięki uprzejmości przygodnych właścicieli aut to podróż autostopem, a taki podróżny to autostopowicz.

Podróżowanie, ponieważ nie ma dokąd powrócić, to tułaczka. Według legendy stale w drodze jest Żyd Wieczny Tułacz. Podróż w celu stałego lub czasowego osiedlenia się w innym kraju to emigracja. 
Podróż w związku z wykonywaną pracą to podróż służbowa, potocznie delegacja. 
Podróżujący przedstawiciel handlowy to komiwojażer. 
Okolicznościową odmianą podróży jest podróż poślubna.

Jak powiedział Ralph Waldo Emerson ,,Nie podążaj tam gdzie wiedzie ścieżka. Zamiast tego pójdź tam gdzie jej niema i wytycz szlak''Takie wyprawy są najlepsze, tajemnicze zaskakujące i nieprzewidywalne. Najczęściej zapamiętywane i odkrywcze bo nigdy nie wiemy co i kogo możemy spotkać, oraz zobaczyć.

Podróżnictwo jest bardzo ciekawą pasją, która za każdym razem pozytywnie nas zaskoczy działa jako antydepresant , jej atutem jest również, to że możemy ją łączyć z różnymi pasjami – hobby np. zbierakiem pocztówek, znaczków turystycznych, pamiątek z miejsc, które odwiedziliśmy itp.

,,Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie           pomagają zdystansować się do problemów dnia codziennego. Nie         rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają przewartościować i     spojrzeć na nie jakby z drugiego brzegu rzeki'' 
Martyna Wojciechowska 
,,Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej'' 
Ryszard Kapuściński 
 ,,Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę,, 
św.Augustyn

Te trzy końcowe cytaty będą odpowiednią puentą...

PREZES


________________________________________
[1] Definicja pochodzi z www.wikipedia.pl












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz